Koruna dnes vůči dolaru posiluje nejvýrazněji od září, důvodem je pokles Trumpových šancí na znovuzvolení
S Trumpem v Bílém domě přijde běžná česká rodina ročně 90 000 Kč, za čtyři roky jeho vlády potenciálně o... více
Pokud by platil Trumpův vlastní výpočet, Česko by mělo čelit clu jen 1,5 procenta, a nikoli 20 procent
V prvních hodinách po oznámení poškozují Trumpova nová cla nejvíce americké akcie a dolar, méně pak akcie asijské a evropské. Zato libra, euro, jen, ale i česká koruna posilují.
Koruna nyní vůči dolaru zpevňuje na své více než půlroční maxima. Od včerejšího večerního oznámení Trumpových nových cel posílila o poměrně výrazné 1,5 procenta (viz graf Bloombergu níže). Vůči euru je od té doby v podstatě „na svém“.
Trumpova cla tedy oslabují dolar, přičemž současně díky tomu posiluje koruna. Investoři v dolaru přestávají spatřovat bezpečné útočiště, jímž byl dlouhé desítky let. Už v Americe nevidí světově výjimečnou ekonomiku, nýbrž naopak se obávají jejího odcizení světu. Kvůli clům podle nich hrozí Spojeným státům recese stále více. Zbavují se proto dolaru i amerických akcií.
Trumpova administrativa také zveřejnila rovnici, na jejímž základě spočetla jednotlivé sazby nových, recipročních cel (viz níže). A dospěla tedy třeba k tomu, že EU na dovoz z USA uplatňuje průměrné clo 39 procent. Rovnice vypadá sofistikovaně, leč jde vlastně jen o podíl loňského obchodního deficitu USA s EU (235 miliard dolarů) na celkovém dovozu z EU (loni 605 miliard dolarů). Platí tedy, že 235/605 = 0,388 ~ 39 %. Trumpova administrativa tento výsledek následně ještě snižuje na polovinu, 39/2 =19,5 ~ 20 %, aby doložila prezidentovu deklarovanou shovívavost, laskavost a blahosklonnou velkorysost.
Pokud by Trumpova rovnice pro výpočet cel byla uplatněna čistě na Česko, byl by výsledek následující (vstupní data v tabulce ČSÚ níže):
– loňský přebytek Česka z obchodu s USA = 3,9 mld. Kč
– loňský vývoz z ČR do USA = 133,4 mld. Kč
3,9/133,4 = 0,0292 ~ 2,9 %
Místo sazby 20 %, platné pro EU, by Česko mělo mít podle Trumpovy vlastní rovnice sazbu 2,9 %/2 = 1,5 %.
Vskutku pozoruhodně pak Trump „vyběhl“ s Jižní Koreou. S tou Spojené státy tvoří zónu volného obchodu, takže většina obchodu probíhá zcela bez cel. Průměrné clo, jež Korea uplatňuje, činilo loni 0,79 %.
Podle Bílého domu a jeho zmíněné svérázné rovnice to však bylo hned 50 %. Jižní Koreji nepomohlo ani to, že se od přelomu roku stahuje z projektů výstavby nových jaderných bloků v Evropě, ve Slovinsku, ve Švédsku, v Nizozemsku (tedy až na Dukovany…), aby měl větší šance americký Westinghouse…
Holt rovnice je rovnice a matematika neúprosná, padni komu padni, spočti komu spočti…
S Trumpem v Bílém domě přijde běžná česká rodina ročně 90 000 Kč, za čtyři roky jeho vlády potenciálně o... více
Benzín i nafta jsou nyní v Česku levnější než v Polsku a i než ve všech dalších okolních zemích, plyne z dat Evropské... více
Nový prezident přímo nezmínil ani válku na Ukrajině, vyhnul se kryptoměnám Prioritou staronového prezidenta USA Donalda Trumpa bude razantní potlačení... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.